Marian Janic

Oficer wojskowy
08.09.1901 24.08.1997 Częstochowa

Biografia

Marian Janic, ps. „Marian”, urodzony 8 września 1901 w Częstochowie, zmarły 24 sierpnia 1997, był powstańcem śląskim, pułkownikiem MO i oficerem Gwardii Ludowej, a także szefem sztabu Obwodu III Radomsko-Kieleckiego Armii Ludowej (AL).

Syn Rochai Józefy. Po udziale w powstaniu śląskim pracował w Straży Celnej na granicy polsko-niemieckiej i w kolejnictwie. W czasie okupacji niemieckiej wstąpił do Polskiej Partii Robotniczej. Służył w Gwardii Ludowej, a później w Armii Ludowej, gdzie pełnił funkcję szefa sztabu Obwodu III Radomsko-Kieleckiego.

Po wojnie pracował w warszawskim MBP. W lipcu 1946 przekazany do dyspozycji Ministra Komunikacji, a następnie skierowany do pracy w Komendzie Głównej SOK. Później w MSW do 1971, m.in. w ramach Służby Bezpieczeństwa.

Był działaczem Związku Bojowników o Wolność i Demokrację (we wrześniu 1969 wszedł w skład Prezydium Zarządu Głównego ZBoWiD) i członkiem frakcji tzw. partyzantów działających wewnątrz PZPR.

Pochowany na cmentarzu Komunalnym Północnym w Warszawie, kwatera S-I-3,4-11-6.

Zobacz pełny artykuł na Wikipedii

Osiągnięcia

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (10 października 1945)
Medal za Warszawę 1939–1945 (17 stycznia 1946)
Medal im. Ludwika Waryńskiego (1986)
Medal Zwycięstwa i Wolności 1945 (Brązowy)
Odznaka 25-lecia Ligi Obrony Kraju (1970)

Ciekawostki

Urodził się w Częstochowie i walczył w powstaniach śląskich.
Po wojnie pracował w organach bezpieczeństwa państwa aż do 1971 roku.
Był aktywnym działaczem ZBoWiD i frakcji partyzantów wewnątrz PZPR.

Udostępnij