Wojciech Barylski

malarz, grafik, medalier, twórca ekslibrisów
20.07.1929 01.07.1999 Częstochowa

Biografia

Wojciech Barylski urodził się 20 lipca 1929 w Częstochowie w rodzinie Stanisława Barylskiego, z którą był związany przez całe życie.

Ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej oraz był słuchaczem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wśród jego nauczycieli byli Xawery Dunikowski, Jerzy Bandura, Konrad Srzednicki, Wacław Taranczewski, Eugeniusz Eibisch.

Projektował medale i plakaty, uprawiał malarstwo akwarelowe, olejne i pastelowe oraz rysunek tuszem. Główną dziedziną była grafika, wykonywał prace w technikach drzeworytu, akwaforty, gipsorytu i linorytu. Wykonywał również projekty plakatów i okładek wolut. Największe uznanie zdobył jako twórca ekslibrisów, które tworzył z wielkim zaangażowaniem przez trzydzieści lat twórczości. Tworzył je dla osób prywatnych (małżonkowie Barak 1952, P. Pfister 1956 i 1964, E. Strzyżewski 1958, A. Paszt 1988) jak i instytucji publicznych (Biblioteka Śląska 1957, Politechnika Częstochowska 1965).

Jako medalier wykonał cykl 15 medali dla uczczenia 600-lecia Obrazu Jasnogórskiego.

Wystawiał swoje prace w wielu krajach: Amsterdam 1957, Tokio 1959, Paryż 1962, Londyn 1965, Hamburg 1966, Como 1968, Berlin 1972, Madryt 1973, Toronto 1979, Smoleńsk 1988. Wystawiał je również w licznych krajowych i zagranicznych wystawach; łącznie brał udział w ponad 300 wystawach krajowych i około 100 zagranicznych, a także miał ponad 30 wystaw indywidualnych. Prace znajdują się m.in. w zbiorach watykańskich, jasnogórskich, Biblioteki Uniwersytetu w Cambridge, Królewskiej Akademii Sztuk w Sztokholmie, Muzeum w Bratysławie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Medaliarstwa we Wrocławiu oraz Muzeum Częstochowskiego.

Należał do Związku Polskich Artystów Plastyków i był przez wiele lat prezesem częstochowskiego oddziału. Zmarł w Częstochowie 1 lipca 1999 i pochowany został na cmentarzu św. Rocha.

Zobacz pełny artykuł na Wikipedii

Osiągnięcia

Największe uznanie zdobył jako twórca ekslibrisów, które tworzył z wielkim zaangażowaniem przez trzydzieści lat twórczości.
Stworzył ekslibrisy dla prywatnych klientów (małżonkowie Barak 1952, P. Pfister 1956 i 1964, E. Strzyżewski 1958, A. Paszt 1988) oraz dla instytucji publicznych (Biblioteka Śląska 1957, Politechnika Częstochowska 1965).
Wykonał cykl 15 medali dla uczczenia 600-lecia Obrazu Jasnogórskiego.
Brał udział w ponad 300 wystawach krajowych i około 100 zagranicznych, z ponad 30 wystawami indywidualnymi.

Ciekawostki

Miał międzynarodową karierę wystawową - jego prace prezentowano w wielu miastach świata.
Przez wiele lat był prezesem częstochowskiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków.
Jego prace znajdują się w kolekcjach m.in. Watykanu, Jasnogórskich zbiorach, Cambridge, Sztokholmie, Bratysławie, Warszawie, Wrocławiu i Częstochowie.

Udostępnij