Sobota, 27 czerwca 2026
Imieniny: Władysław, Maria, Cyryl

Dwie kontrole Straży Granicznej na Śląsku: 190 cudzoziemców sprawdzonych, będą wnioski do sądu

Legalność zatrudnienia cudzoziemców na Śląsku znów znalazła się pod lupą Straży Granicznej. W poniedziałek 22 czerwca funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej domknęli kolejne działania kontrolne - a ich wyniki mogą skończyć się w sądzie zarówno dla pracodawców, jak i części pracowników.

Kontrole w Bielsku-Białej i w województwie śląskim

Tego dnia zakończono dwie Kontrole Legalności Zatrudnienia (KLZ), prowadzone przez dwie placówki SG. W Bielsku-Białej funkcjonariusze miejscowej Placówki SG sprawdzili sytuację w jednej z firm działających na terenie miasta. Kontrolą objęto łącznie 115 cudzoziemców.

Równolegle zakończono także KLZ realizowaną przez funkcjonariuszy Placówki SG w Rudzie Śląskiej. W tym przypadku kontrola dotyczyła firmy działającej na terenie województwa śląskiego, a czynnościami objęto 75 osób.

  • 22 czerwca - zakończenie dwóch kontroli KLZ
  • Bielsko-Biała - kontrola obejmująca 115 cudzoziemców
  • Firma na terenie województwa śląskiego (działania Placówki SG w Rudzie Śląskiej) - kontrola obejmująca 75 osób

Nieprawidłowości i możliwe konsekwencje

Jak podkreślają służby, kontrola nie dotyczy wyłącznie osób wykonujących pracę. W każdym przypadku weryfikacji podlegają dwie strony: pracodawca oraz zatrudniani przez niego cudzoziemcy. To właśnie komplet tych ustaleń pozwala ocenić, czy praca została powierzona i wykonywana zgodnie z przepisami.

Czynnościom kontrolnym w każdym przypadku poddawany jest zarówno pracodawca, jak i zatrudniani przez niego cudzoziemcy.

Straż Graniczna

W obu zakończonych 22 czerwca postępowaniach stwierdzono nieprawidłowości w procesie powierzania i wykonywania pracy. Teraz funkcjonariusze mają podjąć dalsze kroki, których celem będzie skierowanie do właściwych sądów wniosków o ukaranie pracodawców. Równocześnie konsekwencje mają dotknąć także tych pracowników, którzy wykonywali pracę bez wymaganych zezwoleń.

200 kontroli od początku roku i 452.350 zł kar

Te dwa przypadki wpisują się w szerszy obraz działań prowadzonych w regionie. Od początku roku funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zakończyli 200 kontroli legalności zatrudnienia. W efekcie wobec pracodawców zatrudniających cudzoziemców z naruszeniem prawa nałożono kary finansowe na łączną kwotę 452.350 zł.

Podsumowanie działań ŚlOSGDane
Liczba zakończonych kontroli od początku roku200
Łączna kwota nałożonych kar finansowych452.350 zł

W najbliższym czasie kluczowe będą dalsze czynności po kontrolach zakończonych 22 czerwca - zwłaszcza przygotowanie wniosków do sądu oraz rozstrzygnięcie odpowiedzialności osób, które pracowały bez odpowiednich zezwoleń.

Źródło: zobacz oryginał
Udostępnij:

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!