Marta Janic d. Zuchowicz

Reżyser teatrów lalkowych
12.10.1914 18.09.1997 Częstochowa

Biografia

Marta Janic d. Zuchowicz urodziła się 12 października 1914 roku w Częstochowie. Była nauczycielką oraz wolną słuchaczką Wydziału Pedagogicznego Wolnej Wszechnicy Polskiej w Warszawie.

W latach 30. XX wieku jako instruktorka organizowała sieć teatrów kukiełkowych w Częstochowie. W 1944 roku, we współpracy z Marianem Gluthemi i Janem Sztaudyngerem, zorganizowała teatral lalek w Częstochowie i wyreżyserowała spektakle „Bajowe bajeczki…” i „Cztery mile za piec”. W tym samym roku wyszła za mąż za Zygmunta Janica.

W 1945 małżeństwo Gluthi wraz z grupą aktorów przenieśli się do Łodzi, gdzie powołali Teatr Kukiełek (nieformalnie „Biedronki”, późniejszy Teatr Pinokio). Teatr zainaugułował działalność 1 maja 1945 premierą „Bajowych bajeczek” Marii Kownackiej w reżyserii Marty Janic. W latach 1946–1956 była dyrektorką i główną reżyserką Teatru Pinokio; następnie kierowała sceną objazdową „Sezam” oraz była aktorką. W latach 1962–1976 ponownie pełniła funkcję dyrektorki teatru.

Od 1962 należała do Polskiego Ośrodka Lalkarskiego UNIMA (POLUNIMA), w latach 1968–1992 była jego sekretarzem. Była członkiem Zarządu Głównego Towarzystwa Kultury Teatralne i sekretarzem oddziału TKT w Łodzi. Była działaczką SPATIF-u i ZASP-u. Janic we współpracy ze szkołami, ZHP i teatrem Arlekin organizowała akcję „Z teatrem na ty”.

Janic została pochowana wraz z mężem Zygmuntem na cmentarzu komunalnym „Szczecińska” w Łodzi. Wyreżyserowała ponad 60 przedstawień, zwłaszcza w Teatrze Pinokio.

Zobacz pełny artykuł na Wikipedii

Osiągnięcia

Medal 10-lecia Polski Ludowej (1955)
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1985)
Nagroda Miasta Łodzi (1986) – za całokształt działalności wychowawczej, artystycznej i społecznej w krzewieniu kultury wśród dzieci i młodzieży

Ciekawostki

W 1945 roku Teatr Kukiełek w Łodzi zyskał nieformalną nazwę «Biedronki»; później stał się Teatrem Pinokio.
Janic była aktywną członkinią UNIMA i pełniła funkcję sekretarza POLUNIMA w latach 1968–1992.
Organizowała akcję «Z teatrem na ty» wspierającą kontakt dzieci ze sztuką.

Udostępnij